382. PSALTERIUM - CYTRA ( INSTRUMENT)
 Witam Was ciepło i serdecznie.

Któregoś dnia podczas porządków robionych przez pani M ( córka pani U) znalazłyśmy stare opakowanie na instrument. W środku znajdowało się jakieś dziwne dla mnie pudło pełne strun i smyczek. Pytając się : co to ? pani M odrzekła: psalterium. 
Zaintrygowana tym "czymś" zaczęłam szukać w necie informacji. 
Okazało się,iż jest to cytra. Pierwszy raz w życiu widziałam na "własne "oczy. Czytając "krzyżaków" występował owy instrument, jak i  w wielu innych książkach lub opowieściach o Wiekach Średnich. Tak więc poznałam wygląd. 
Po ukończeniu porządków pani M wyciągnęła ów instrument i zaczęła go dostrajać. Gdy skończyła "zagrała" jeden z psalmów ewangelickich. Dźwięk wydobywający się z małego wielkiego pudełka ze strunami był... cudowny. Przez chwilę poczułam się jakbym była na zamku w czasach Danusi. Oczarowało mnie to bardzo. Pani M obiecała,że po powrocie z Karlsruhe pewnego wieczoru zrobi nam mały "koncert". Dobrze będzie przenieść się znowu w odległe i nieznane nam czasy. Odpręży nas to od codzienności.


Pozdrawiam.


cathy c.

Komentarze

 1. Ale Ci się uczta dla duszy trafiła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U moich rodziców jest wielka, stara cytra. Rzecz jasna nie jest użytkowana, bo nikt nie umie na niej grać ale jest piekna- ręcznie malowana!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne cudownie wygląda. :-) Ja uwielbiam takie rzeczy. Pozdrawiam serdecznie. :-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Witam serdecznie. Dziękuję za Twój komentarz. Dzięki niemu mogę zajrzeć na Twego bloga. Pozdrawiam. cathy c.

Popularne posty z tego bloga

684. KALENDARZE ADWENTOWE BALEA I ALVERDE PREZENTACJA

734. ROZDANIE NA DOBRY NOWY POCZĄTEK

724. PODSUMIWANIE PROJEKTU "USE IT UP" 2017 - JAK WIDZĘ